Letošnje vodilo mednarodnega tedna otroka se je glasilo »naše pravice«. Izhodišče je pesem Toneta Pavčka. Na enoti Luna smo tako izhajali iz pesmi in iz deklaracije o otrokovih pravicah. Vsak dan v tednu smo posvetili pravici otrok, katero smo odrasli dolžni zagotavljati. Kot pravi dr. Zalokar Divjak »Otroci imajo predvsem pravico, da živijo v varnem in ljubečem okolju, pravico do izobrazbe, pravico do spoštovanja osebnostne integritete; gre za pravice, ki jih moramo zagotoviti odrasli, da lahko otrok odrašča in ob sebi čuti odrasle, na katere se lahko v vsakem trenutku zanese. Vsak starš in vzgojitelj se zaveda, kako dolga pot ga čaka, da vzgoji spoštljivega in odgovornega otroka. Pravice torej v prvi vrsti zavezujejo odrasle, ne otrok. »

Pravice otrok smo uresničevali in se o njih pogovarjali vsak dan posebej, tako starejši kot mlajši otroci.

PRAVICA DO IGRE: oblikovali smo bogate igralne kotičke, si zamenjali igralnice, uredili igralne kotičke na hodnikih, telovadnici.

PRAVICA DO ZDRAVEGA ŽIVLJENJA: športni dan v obliki daljšega sprehoda ali vadbene ure, gibalnih minutk, pripravljali smo si sadne malice, sadne napitke, si oblikovali čajanko.

PRAVICA DO IZOBRAŽEVANJA: Izdelovali smo si igrače, izvajali naravoslovne poskuse, si ogledovali leksikone, atlase, zemljevide.

PRAVICA DO LJUBEZNI IN VARNOSTI: pravljica o ljubezni, prijateljstvu, družini-pravljična urica, socialne igre (pletenje mreže prijateljstva), pogovor o ljubezni, razumevanju in spoštovanju, pletenje mreže prijateljstva.

PRAVICA DO SPOŠTOVANJA IN ENAKOVREDNOSTI: Povezava med skupinami, skupni sprehod, skupna igra, predstava ali nastop otroci otrokom, socialne igre in gibalne igre v dvojicah, igre zaupanja.

Pomembno je, da zagotovimo otrokom realiziranje teh pravic vsak dan in nanje nikoli, res nikoli ne pozabimo, saj niso tako samoumevne vsakemu otroku, kot si morda predstavljamo ali želimo

Nika Pegan v sodelovanju s vsemi strokovnimi delavkami enote Luna